czwartek, 17 października 2013

Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy- Sergiusz Piasecki

"Żyliśmy jak królowie. Wódkę piliśmy szklankami. Kochały nas ładne dziewczyny. Chodziliśmy po złotym dnie. Płaciliśmy złotem, srebrem i dolarami. Płaciliśmy za wszystko: za wódkę i muzykę. Za miłość płaciliśmy miłością, nienawiścią za nienawiść."

Niema jak dobra herbata i dobra książka. Do tego jeszcze kocyk i kanapa i świat staje się piękniejszy:) "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy" to powieść  opowiadająca o życiu przemytników na pograniczu polsko- sowieckim napisana przez Sergiusza Piaseckiego, który sam zajmował się przemytem.
Akcja książki toczy się na początku lat dwudziesty. Zasadniczym miejsce wydarzeń jest miasteczko Raków. Główny bohater Władek Łabrowicz, przyjeżdża za namową swojego starego kolegi z wojska właśnie do Rakowa. Nie miał perspektyw na uczciwą prace i zajął się przemytem przygranicznym.   Prawie każdy mieszkaniec Rakowa trudnił się przemytem.   Kiedy Władek rozpoczął życie przemytnika,  doskonale poznał tereny przygraniczne i w ciemności poruszał się doskonale. Noc była jego sprzymierzeńcem.  Życie przemytnika przyniosło mu  wiele niekorzystnych sytuacji, fałszywe oskarżenia, złapanie i ucieczka z pociągu wiozącego go na zesłanie przez Sowietów.

"Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" czytało mi się bardzo dobrze. Życie przemytników opisane jest w narracji zbliżonej do zapisków z pamiętnika. Wiedząc o tym, że sam autor zajmował się przemytem można mieć wrażenie jak by czytało się właśnie pamiętnik.  Jest to opowieść o odwadze ludzkiej, pieniądzach i o tym jak krucha może być przyjaźń ludzka i jak można w pewnym momencie zostać zupełnie sam mając jeszcze do niedawna tyle ludzi wokół siebie.  Polecam tym, którzy lubią książki z historycznym wątkiem i nie do końca krystalicznych przygodach. 

3 komentarze:

 1. "Za miłość płaciliśmy miłością, nienawiścią za nienawiść." - ładne :)
  Książka może być ciekawa, przemytnik, historyczny wątek... Może się skuszę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Życie przemytnika? To może być ciekawe. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli trafi w moje ręce to przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie ważny