poniedziałek, 26 sierpnia 2013

W cieniu Mauzoleum- Zbarski Ilja

Mauzoleum Lenina, grobowiec  przy Placu Czerwonym w Moskwie. Niezmiennie już od ponad 80 lat, spoczywają tam zwłoki Lenina, które wbrew sprzeciwom  rodziny i samego przywódcy (po śmierci chciał być skremowany) zostały zabalsamowane.  Coraz częściej się  mówi w Rosji, że utrzymywanie zwłok Lenina jest niemoralne  oraz szkodliwe ideologicznie. Mimo to mauzoleum nada jest dostępne dla turystów. W ciągu długich lat mauzoleum zostało przebudowywane i rozbudowane, a zwłoki  pierwszego przywódcy Rosji Radzieckiej pozostały w prawie niezmiennym stanie.

Co tak naprawdę kryje w sobie mauzoleum i co się dzieje ze zwłokami Lenina gdy mauzoleum jest zamknięte? Jak ciało jest konserwowane, by nie uległo rozkładowi? Wszystkiego można dowiedzieć się od autora książki „W cieniu mauzoleum”.  Gdy tylko ta książka trafiła w moje ręce  od razu zabrałam się do czytania, jednak miałam lekkie obawy, że będzie ona napisana suchym teoretycznym językiem. Na szczęście miło się rozczarowałam. Książka jest ciekawa i wciągająca.
Autor książki był biochemikiem i wraz z ojcem chemikiem zajmował się balsamowaniem ciała Lenina przez wiele lat. 
Zbarski przed śmiercią postanowił spisać swoje wstrząsające wspomnienia , nie tylko związane z balsamowaniem i utrzymaniem  zwłok przywódcy Rosji Radzieckiej.  Wyjaśnia okoliczności powstania mauzoleum oraz przyczyny śmierci Lenina. Opisuje nastroje jakie panowały w ówczesnej Rosji.  Opowiada o codziennych czynnościach konserwatora i jak się miało idealne utrzymywanie zwłok Lenina do jego kultu.
Książka ta to nie tylko opowieść o zakulisowej pracy konserwatorów zwłok, ale również ciekawe dotąd nie znane historie Związku Radzieckiego w latach trwania terroru stalinowskiego z perspektywy elit i zwykłych ludzi.  Zbarski przywołuje również sytuacje  dotyczące balsamowanie zwłok w obecnej Rosji pośród  przywódców rosyjskiej mafii oraz ich kult zmarłych i proces stawiania wzniosłych nagrobków.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć jak  czasochłonny i trudny jest proces balsamowania ciał oraz o życiu konserwatora ciała Lenina to książkę tą jak najbardziej polecam! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz jest dla mnie ważny